Miloslav Šimek, vynikající humorista a spisovatel

(7. března 1940 Praha – 16. února 2004 Praha)

byl český komik, humorista a spisovatel, který proslul jako partner Jiřího Grossmanna už počátkem 60. let. Vystudoval Pedagogický institut a stal se učitelem s aprobací dějepis, čeština a výtvarná výchova. Na právnickou fakultu, kam se nejprve hlásil, nebyl přijat kvůli špatnému kádrovému profilu. Po maturitě proto pracoval v účtárně státního podniku Stavoinvest, poté jako skladník ve skladu sanitární keramiky.

Na vysoké škole se setkal s J. Grossmannem, s nímž založili humoristickou dvojici, která posléze vystupovala v divadle Semafor. Spolu s Milanem Wágnerem koupili osla od jednoho hospodáře v Praze – Tróji a cestovali s ním a dalšími přáteli po Šumavě – kniha Putování s oslem.

Po smrti Jiřího Grossmanna spolupracoval s Petrem Nárožným a Luďkem Sobotou a poté Jiřím Krampolem, v tomto období se jeho humor dostal na úroveň estrádních pořadů a z toho pramenily neshody s Jiřím Suchým, které ukončila až výpověď z divadla Semafor. Poté založil Divadlo Jiřího Grossmanna, kde působil spolu se Zuzanou Bubílkovou až do své smrti. Zemřel na mnohočetný myelom, zmutovaný do akutní leukemie.

V roce 1977 podepsal antichartu.

Miloslav Šimek